• 01 Ekim 2014, 19:13:50
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dwemer - Tamriel'in Kayıp Irkı  (Okunma sayısı 2319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yurttaş
    • Ödüller
  • Favori: Elder Scrolls
Dwemer - Tamriel'in Kayıp Irkı
« : 17 Mart 2013, 21:07:50 »
Dwemer – Tamriel’in Kayıp Irkı

http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Dwemer adresindeki yazının Türkçe'ye çevrilmiş halidir.

Dwemer  ,  anlamı “Yeraltı Elfleri” veya “Yeraltı Halkı” yada insanların söylediği şekilde “Cüceler”  , Elf ırkının kayıp soyudur.  Dwemereth  adı verilen (günümüzde büyük olarak Morrowind topraklarına tekabül eder.) bölgede yaşamışlardır. High Rock , Skyrim ve Hammerfell de ise önemli bir varlık göstermişlerdir.
Zanaarkarlıkları , metal işçilikleri , taş işçilikleri ve teknolojik alandaki yetenekleri ile bilinirler. Mimari , bilim ve teknoloji alanlarında Tamriel’deki bütün ırklardan daha ileridirler.

Biyolojik Yapıları

Dwemerlar batı kültüründeki “cüceler" (dwarves) ile bağdaştırılsa da herhangi bir insandan daha kısa değillerdir. Bu isim ancak onlardan çok daha büyük boyutta olan “Devler” tarafından türetilmiş olabilir.
Herbane’e göre (Skyrimdeki bir maceracı yazar) Dwemerlar iri bir çocuk boyutundadır ve hepsi sakallıdır.
Psijic Order üyeleri gibi Dwemerlarda birbirleriyle telepati yöntemi ile iletişim kurabilirler.
Dwemerlar kendilerini ;  bilime , simyaya , büyüye , taş işçiliğine , zanaatkarlığa ve mühendisliğe adamış bağımsız ve içine kapanık bir ırktır.
Kızıl Dağ Savaşı (Battle Of Red Mountain) sürerken Kagrenac’ın , (Dwemer ırkının baş büyücüsü/rahibi) Lorkhan’ın Kalbi’ni (Aedra adında doğaüstü varlıklara ait bir nesne) elde etme çabaları sırasında bütün ırk – biri hariç – Nirn’den kaybolmuştur.
Yagrum Bagarn , Nirn üzerinde kalan son Dwemer’dır.  Vvardenfell’in derinliklerinde bulunan Corprusarium adındaki bölgede yaşamaktadır.  Corprus hastalığına yakalanmıştır. Bu hastalık ona sonsuz bir yaşam gücü verse de aynı zamanda sürekli bir acıyıda beraberinde getirmiştir. Irkının nereye kaybolduğu hakkındaki ipuçlarını aramaktadır.

Tarihleri

İlk Çağ

Dwemerlara ait kayıtlar İlk Çağ’dan öncesine kadar gitmektedir ve çoğunluğu Vvardenfell bölgesini içerir.  Vvardenfell , Dwemerlar için “Güçlü Kalkanın Şehri” (City of the Strong Shield) anlamına gelmektedir ve bütün Tamriel’de en fazla Dwemer harabesinin/kalıntısının bulunduğu bölgedir.
Chimer (Dark Elflerin ataları) ve Dwemer ırkı arasındaki çekişme Birinci Konsey’e (First Council(Nordları Morrowind’den püskürtmek amacıyla oluşturulan birlik)) kadar devam etmiştir.
Dwemer klanlarından biri olan Rourken Klanı Chimer ırkı ile barış yapmayı kabul etmemiş , liderleri sembolik savaşçekiçlerini (Volendrung) Tamriel’in diğer ucuna fırlatmıştır. Çekicin düştüğü yere yerleşeceklerdir. Çekiç günümüzde Redguardların ana vatanı olan Hammerfell’e düşer ve klan oraya yerleşir.Bu olay Hammerfell isminin nerden geldiğinide açıklamaktadır.

Aetherium Savaşları

1.Çağ 221’den bir süre sonra Dwemerlar , FahlZhardum Din veya Blackreach’te kazı yaparken yeni bir materyal keşfettiler. Bu materyali Aetherium olarak isimlendirdiler.  Keşifle birlikte Dwemer şehirleri  arasında anlaşmazlıklar yaşansa da daha sonra Blackreach , Arkngthamz , Raldbthar , Mzulft ve Bthar-zel(Deep Folk Crossing) şehirleri arasında bu yeni materyal için bir ittifak oluşturuldu.
Bu ittifakta her şehre ayrı bir rol verildi. Arkngthamz yönetim merkezi  ve araştırma tesisi , Raldbthar madencilik işleri , Mzulft ise depolama görevini üstlendi.  Bthar-zel’in hangi görevi üstlendiği bilinmemektedir.

Kızıl Dağ Savaşı

Chimer ve Dwemer arasındaki sürtüşmeler yeniden alevlenmişti. Dwemerlar Lorkhan’ın Kalbi’ni keşfetmiş ve Baş rahip/büyücü Kagrenac üç önemli alet kullanarak bu Kalbi ele geçirmeye çalışıyordu.
Chimer ırkı bunu çok geçmeden fark etti. Dwemerların yaptığı bu hareketi kendi kültürel değerlerine ve dini inançlarına hakaret olarak gördüler.  Bu olay, sonunda Dwemer ırkının ortadan kaybolacağı Kızıl Dağ Savaşını başlattı.
Kagrenac üç farklı alet icat etti  ve bunları kullanarak (Sunder , Keening ve Wraithguard)Kalbin gücünü kendi halkının çıkarları için kullanmayı denedi fakat bu çabası ters teperek bütün bir ırkın kaybolmasına sebep oldu.
Bu kayboluş hakkında bir çok söylenti vardır. Bazıları kendi kalpleri ile olan bağlantının kopmuş olabileceğini öne sürmüştür. Bazıları ise Kagrenac’ın aletleri kullanarak Dwemerları ölümlülerin evreninden kurtardığını ve onları ölümsüz yaptığını öne sürer. Fakat bu ihtimal pek olası kabul edilmez.

(Bilgiyi görmek için butona tıklayınız.)
« Son Düzenleme: 18 Mart 2013, 19:40:23 Gönderen: Vuiz »

• mertusta

• Ziyaretçi
Ynt: Dwemer - Tamriel'in Kayıp Irkı
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2013, 21:12:32 »
Alakanız bizi memnun etti. Dilerseniz wiki çalışmamıza başvurabilirsiniz. Böylece sistematik ve düzenli bir şekilde çeviriler yapıp Elder Scrolls severlere katkıda bulunabilirsiniz.

Yönetim Elder Scrolls ile ilgili her türlü çeviriyi vs. kabul ediyor. Siz yeter ki çevirin :)

Wikiye bekleriz!

(Ayrıca çevirdiğiniz bölümleri konuya eklerseniz en azından bu konu boş kalmaz.)

• Yurttaş
    • Ödüller
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2013, 22:12:43 »
Pek sistematik ve düzenli bir insan olmadığım için sizin işinizi bozmak/aksatmak istemem yinede teşekkürler.

Şimdilik çevirdiğim küçük bölümü ekledim. Dediğim gibi yazının aslı çok uzun ve çevirmesi uzun sürüyor. Özel adlar vesayre olunca daha da uzuyor çeviri işi. Bu yüzden bölüm bölüm belli aralıklarla (veya belirsiz aralıklarla diyeyim çünkü uzunlukla alakalı) çeviriler yapıp buraya ekleyeceğim.
Misal , bundan sonra ki çeviri "Tarih" bölümü olacak ve taktir edersiniz ki uzun bir bölüm. Bunuda iki bölüme ayırıp bir gün "First Era" ertesi gün "After the Disappearance" çevirisi yapabilirim.

• Yurttaş
    • Ödüller
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2013, 19:42:37 »
Tarihlerinin bir kısmını çevirdim ve ilk mesaja ekledim. Bir sonraki bölüm "Kayboluşun Ardından"

(Bilgiyi görmek için butona tıklayınız.)
.

• Çırak
  • *
  • The Son of Hircine
    • Ödüller
« Yanıtla #4 : 18 Mart 2013, 21:04:22 »
Elder Scrolls VI'da Dwemerler anlatılsa güzel olur.

• mertusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2013, 18:18:34 »
Yagrum Bagarn'ı görünce Dwemer'ler bana itici geldi nedense. Fıçı birası gibi herif yemiş yemiş s*çmamış...

Oyunu belki de ilgi çekici kılan şey bu ırkın gizemleridir...

• Uzman
  • *
  • Forumda düzeni sağlamaya çalışan sorunlu kişilik
    • Ödüller
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2013, 18:35:39 »
Yagrum Bagarn'ı görünce Dwemer'ler bana itici geldi nedense. Fıçı birası gibi herif yemiş yemiş s*çmamış...

Oyunu belki de ilgi çekici kılan şey bu ırkın gizemleridir...

Yazıda söylenenlere göre bu adamın hala yaşıyor olması lazım, yoksa Morrowind'de öldürüyor muyduk?

Not: Vuiz de hiç habersiz kaybolan üyelerimizden, bazı üyelerin kaybolmasına üzülüyorum. Dursalar foruma çok büyük katkıları olacak oysa ki. Sevdiğim üyelerden biriydi kendisi ayrıca da. *:(
Bu forum üyesi şu an yaz tatilini Miami kumsallarında güneşlenerek geçirmektedir. (yalan söylüyor bence)

• mertusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2013, 19:00:28 »
Öldürmüyorduk diye hatırlıyorum ben. Loreye baktım öldürme gibi bir şey göremedim. Zaten öldürmeyelim geriye kalan tek Dwemer o ayıptır günahtır

• Acemi
  • *
  • For The Empire ! For The Legion !
    • Ödüller
« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2013, 11:39:35 »
Öldürmüyorduk diye hatırlıyorum ben. Loreye baktım öldürme gibi bir şey göremedim. Zaten öldürmeyelim geriye kalan tek Dwemer o ayıptır günahtır
Hastalık kaparak ölüyor o.Bayağı üzülmüştüm  *>:( *:'(.

• Bölüm Moderatörü
  • *
  • Yorgun Savaşçı
    • Ödüller
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2013, 19:15:53 »
Benim bildiğim hastalıkan ölmüyor.Hastalığı var ama tavan üstüne çökünce ölüyor diye biliyorum ben.

• Acemi
  • *
    • Ödüller
« Yanıtla #10 : 26 Ağustos 2013, 17:36:19 »
peki bu ırk hammerfell ve high rockta hala var mı yoksa oralarıda falmerler mi ele geçirdi.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=m58W6d--0fc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=m58W6d--0fc</a>

• Uzman
  • *
    • Ödüller
« Yanıtla #11 : 26 Ağustos 2013, 18:01:24 »
Skyrim'in değil tamriel'in kayıp ırkı dediğine göre... Olmaması gerekiyor. Morrowindde 1 tane var diye biliyorum.

• Bölüm Moderatörü
  • *
  • Yorgun Savaşçı
    • Ödüller
« Yanıtla #12 : 26 Ağustos 2013, 18:21:57 »
Konuda yanlışlık var dwemer ların boyu belli değil.2 tane teori var:

1)İlk giantlar gördüğü için cüce demişler aslında normaller.

2)Çocuk boyundalar.

Bence 2. teori daha gerçek neden diye sorarsanız mesela hiç ruinlerdeki sandalyelere dikkat ettinizmi boyu ne kadar diye?Yada yataklara mesela Babette in yatağı dwemer yatağı.

Galiba şu an dwemerların kısa olduğunu buldum  *;D

• Mahir
  • *
    • Ödüller
« Yanıtla #13 : 30 Ağustos 2013, 18:09:06 »
Peki neden Dwemer zırhı insanların giyebileceği boyda?

• Uzman
  • *
    • Ödüller
« Yanıtla #14 : 30 Ağustos 2013, 18:42:08 »
Neden erkeğin giydiği kalın zırhı kadın giydiğinde inceliyor?